2009. február 27., péntek

Ösztöndíjak Berlinbe (SPK)

A Stiftung Preussischer Kulturbesitz ezen évvel egy új ösztöndíjprogramot indít el, amellyel egy-három hónapos berlini kutatómunkát lehet végezni az SPK intézményeiben (Staatliche Museen zu Berlin, Staatsbibliothek zu Berlin, stb.). További információk itt.

Berlini műhely az ókori keleti királyságról

Bár sajnos a most bemutatandó műhely zártkörű lesz, programját mégis ideiktatom, mivel mind az előadók személye, mind témáik igen figyelemreméltóak:

„Die Umsetzung von Herrschaft im Raum: Königtum im Alten Orient, Israel und im frühen Griechenland“

Vorläufiges Programm des TOPOI-Workshops am 19. März 2009
Institut für Altorientalische Philologie
Hüttenweg 7
14195 Berlin

9.00 Nicole Brisch: Royal Cult in the Ur III Period: Divine Kingship Reconsidered
Jack Sasson: Mari Theomorphism: Intimation of Sacrality in the Royal Correspondence
Jörg Klinger: Das hethitische Königtum zwischen sakraler und weltlicher Macht

Herbert Niehr: Das Königtum von Sam'al
Eva Cancik-Kirschbaum: Person und Amt. Assyrische Konzepte königlicher Herrschaft
Ernst Baltrusch: Königtum als Herrschaftsmittel der Römer

Dominik Bonatz: Siegel als Medien der Repräsentation von Herrschaft an Assyriens westlicher Peripherie
Natalie May: Adoration of the King's Image. Assyrian Imperial Cult and Territorial Control

Kristin Kleber: Königsbildverehrung in spätbabylonischer und achämenidischer Zeit
Dagmar Kühn: Ernst Kantorowicz - The King’s Two Bodies

2009. február 26., csütörtök

Következő SEC felolvasóülés

A jövő keddi SEC felolvasóülés programja:

Paksi Julianna (egyiptológus hallgató)
Kamosze feliratai

Sövegjártó Szilvia (asszíriológus hallgató)
A "ĝišgiĝal" a sumer irodalmi szövegekben: tartalmi, liturgikus vagy zenei egység?

Az előadások kezdési időpontja: március 3. 18.00
Helyszín: ELTE BTK Dékáni Kistanácsterem
Múzeum krt. 4/A I. em. 144.

Egy évesek a Sírásók

A Sírásók naplója blog a napokban ünnepelte egy éves születésnapját. Gratulálunk Karikásostornak és a régész kollégáknak, és további hasonlóan sikeres éveket és persze magas olvasottságot kívánunk!

2009. február 24., kedd

Crossroads 4 konferencia Baselben

Igen örömteli számomra, hogy újabb egyiptológus-nyelvész konferenciáról számolhatok be. Március 19. és 22. között Baselben rendezik a Fourth International Conference on Egyptian Grammar (Crossroads IV) című konferenciát, ahová jelen sorok írója is meghívást kapott, így majd helyszíni tudósítással, illetve személyes élménybeszámolóval is szolgálhat. A konferencia hivatalos honlapján megtekinthetjük az előző Crossroads rendezvényekből készült tanulmánykötetek bevezetőjét és tartalmát is, és már fent van az előzetes program, illetve az előadások absztraktjai is letölthetők.

2009. február 23., hétfő

Kolloquium Heidelberg

Egy kedves német kollégám hívta fel a figyelmemet erre a konferenciára, amely néhány napon belül kezdődik Heidelbergben. A február 26. és március 1. közötti rendezvény címe: Orte des Geschehens. Interaktionsräume als konstitutive Elemente der antiken Stadt, és mester- illetve PhD-képzésben résztvevők jelentkezhettek előadásokkal. Kicsit megkésett már a hír, de azért jó tudni mik történnek a világban és hogyan is néz ki egy fiatal ókoros konferencia német szomszédainknál. Szerencsére a honlap egészen részletes, a program (a résztvevőkkel és előadás-címekkel) itt megtekinthető.

2009. február 22., vasárnap

7. ICDOG: Tempel im Alten Orient

Megjelentek az első információk a 7. Internationales Colloquium der Deutschen Orient-Gesellschaftról. Időpontja 2009. október 11-13., helyszíne a Ludwig-Maximilians-Universität, München. Az előadók névsora és a konferencia témájának rövid bemutatása már olvasható itt, s hamarosan önálló honlap is nyílik.

2009. február 21., szombat

Griffith: Intolerance

A filmtörténet egyik klasszikusa D. W. Griffith 1916-os némafilmje, az Intolerance (magyarul "Türelmetlenség" néven ismert), amely a címben megjelenő emberi gyarlóságot és annak következményeit mutatja be mintegy 2500 éven át. A film ugyanis négy idősíkon játszódik, melyből az egyik Babylón bukása és a perzsa Kyros általi meghódítása. A film a négy idősík között folyamatosan váltogat, a végkifejlethez közeledvén egyre gyorsabban, a váltást mindig egy gyermekét bölcsőjében ringató anya jelzi. A film nemcsak hossza miatt monumentális (kópiától függően három óra vagy akörül), hanem elkészítési módja miatt: egész épületeket emeltek a babylóni jelenetek miatt, amelyben több mint háromezer statiszta játszott, mindezt az akkoriban korhűnek gondolt jelmezekben (a magyar film az Egri csillagok óta nem volt képes ilyet alkotni, ugyebár). A Mezopotámia iránt érdeklődőknek nagy élmény a film, s szerencsére ma már igen könnyen hozzá lehet jutni: ezen a honlapon ugyanis megtekinthető, ill. különböző formátumokban letölthető. Nem állítom, hogy könnyed esti szórakozás (háromórás fekete-fehér némafilm!), de tényleg zseniális.

Woodard, Ancient Languages of Mesopotamia and Egypt

Mint ismeretes, a Roger D. Woodard-féle enciklopédia, mely az ókori nyelveket mutatja be röviden, az elmúlt időszakban - régiókra bontva - papírkötésben is megjelent. A BMCR-en pedig recenzió is olvasható a blogunk profiljába tartozó egyik kötetről:

Roger D. Woodard (ed.): The Ancient Languages of Mesopotamia, Egypt and Aksum. CUP, 2008.

A recenzió
itt.

2009. február 20., péntek

Új ókori keletes folyóiratok az MTA-n

Kiváló kollégánk a Haldiblogon már hírt adott róla, de azt hiszem nem árt minél nagyobb körben közhírré tenni az örvendetes hírt, hogy az MTA Könyvtárába ezután jár több, az eddigi itthoni kínálatból (jórészt) hiányzó ókori keletes szakfolyóirat, név szerint:

Journal of Ancient Near Eastern Religions (JANER)

Mitteilungen der Deutschen Orient-Gesellschaft (MDOG)

Nouvelles Assyriologiques Brèves et Utilitaires (N.A.B.U.)

A teljes lista itt böngészhető (sajnos úgy tűnik - most egy kicsit telhetetlen leszek - a Kadmost továbbra sem rendelik meg újra). Arról - egyelőre - nincs információm, hogy mely évfolyamtól szólnak a megrendelések.

2009. február 19., csütörtök

Ancient Egypt Magazine 52

Megjelent az Ancient Egypt Magazine 52. száma (February/March 2009). A tartalomjegyzék itt megtekinthető és egy korábbi szám szokás szerint ingyenesen letölthető.

Emlékeztető a 7. ICAANE-hoz

Bár a 7. ICAANE-ra csak 2010. április 12-16. között kerül sor Londonban, az absztraktok leadási határideje 2009. április 30! Kivéve a Fieldwork szekciót, ahol szeptember 30:

The organising committee will look at all of the proposals in the beginning of May. Potential speakers will be informed shortly after this as to whether their paper has been accepted. If you wish to submit a paper proposal please provide the following:
1. A title
2. Approximately 300 word abstract
3. The name of the theme or session you wish to give your paper in
4. Your full name and title (Mr/Miss/Mrs/Ms/Dr/Prof.)
5. The University/Institution to which you are affiliated

All paper abstracts should be sent to the administrator: admin kukacka 7icaane.org

For further details please visit the website:
www.7icaane.org/participants.html

A honlap természetesen oldalvást is megtalálható az aktuális konferenciák között.

2009. február 18., szerda

Új démotikus elbeszélések a tebtüniszi archívumból

Az előbbi könyvajánlóból lemaradt, de talán nem is baj, ha külön posztot kap ez a könyvújdonság. A Carlsberg Papyri sorozat 10. köteteként lát majd napvilágot Kim Ryholt műve, a Narrative Literature from the Tebtunis Temple Library (Carsten Niebuhr Institute Publications, vol. 35. Museum Tusculanum Press, 2009). A könyv tíz démotikus elbeszélést tartalmaz, melyek az első és második századi tebtüniszi templomarchívum papiruszleleteiből származnak, és még soha nem voltak publikálva, kivéve egyet (Nektanebosz álma, lásd korábbi bejegyzésemet a témában). A tíz szövegből nyolc történelmi vonatkozású: négy Inarosz herceggel és családjával foglalkozik, aki az asszír uralom ellen lázadt fel az i.e. 7. században; két történet a szaiszi dinasztiabeli I. és II. Nékóról szól. Külön érdekesség, hogy az egyikből kiderül: a görög irodalmi hagyományból jól ismert Nekhepszó név mögött II. Nékó alakja húzódik meg. Egy további történeti elbeszélés a héliupoliszi papsághoz köthető, egy pedig a perzsa megszállás alatt játszódik. Az utolsó két történet más jellegű: megismerkedhetünk a Nektanebosz álma c. történet folytatásaként számon tartott proféciával, illetve Hórusz és Széth jól ismert mitológikus történetének egy új változatával.

2009. február 17., kedd

Konferencia Haifában

A Haifai Egyetem (Departments of Archaeology and Biblical Studies, University of Haifa) 2009 május 3. és 7. között konferenciát szervez Egypt, Canaan and Israel - History, Imperialism and Ideology címmel. A tematika kapcsán az eredeti kiírást ídézem: "The conference aims at discussing the political, military, cultural, economic, literary and administrative relations between Egypt, Canaan and Israel along the Millennia in the ideological level and in everyday life, according to literary and non-literary texts, plastic art, and archaeology." Végleges program még nincs, de a résztvevők listája (esetnként igen izgalmas) előadáscímekkel megtekinthető a hivatalos honlapon. Érdemes vetni rá egy pillantást!

Könyvhírek - Egyiptológia

Nemrég jelent meg R. B. Parkinson Reading Ancient Egyptian Poetry: Among Other Histories c. könyve a Wiley kiadó gondozásában. A tartalomjegyzék itt megtekinthető.

A chicagoi Oriental Institute nemrég nyílt kiállításához kapcsolódóan Emily Teeter és Janet H. Johnson szerkesztésében jelent meg a The Life of Meresamun: A Temple Singer in Ancient Egypt c. kötet. A kiállításról már korábban mi is írtunk egy ajánlót.

Egy friss kritika olvasható a BMCR oldalán John Ray The Rosetta Stone and the Rebirth of Ancient Egypt c. új könyvéről. Bár a texasi kolléga írása inkább egy kellemetes ismertetés, mint kritika…

Roxana Flammini kritikája a Review of Biblical Literature oldalon Elizabeth Frood Biographical Texts from Ramessid Egypt című könyvéről, amely a kiváló Writings from the Ancient World sorozatban jelent meg még 2007-ben.

És még egy tétel az egyiptomi őskor kedvelőinek: Pierre M. Vermeersch (ed.): A Holocene Prehistoric Sequence in the Egyptian Red Sea Area: The Tree Shelter. Egyptian Prehistory Monographs 7. Leuven University Press, 2008

2009. február 16., hétfő

Gyorshír Szakkarából és Nefertitiről linkekkel

Az SCA régészeinek legújabb szakkarai felfedezéseiről és az érintetlen múmialeletről itt olvashatunk magyarul, és angolul például itt vagy itt. Az utóbbi link (BBC hírportál) egy videó-riportot is tartalmaz.
A Nefertiti mellszobor tulajdonjogáról folyó egyiptomi-német vita legújabb fejleményeiről magyarul itt, angolul pedig a Times Online oldalán tájékozódhatunk.

Az Ókortudományi Társaság februári ülése

A Magyar Ókortudományi Társaság 2009. február 20-án, pénteken, délután 5 órakor tartja következő ülését. Az ülésen az alábbi két előadás fog elhangozni:

Simon Zsolt: Mikor vették körbe védművekkel Hattusa Felsővárosát?

Nagy Levente: Firmicus Maternus és a démonok titkos jelmondatai. Paradoxonok ikonográfiája a császárkori misztériumvallásokban.

Az előadások helyszíne: ELTE BTK, Múzeum körút 4/F, Félemelet, Buzágh Aladár terem


Simon Zsolt előadásának absztraktja:

Hattuša Felsővárosának védműveinek felépítését a kutatás magának a Felsővárosnak a kiépülésével hozta összefüggésbe. Ám az elmúlt években, Jürgen Seeher munkásságának köszönhetően a Felsőváros kiépüléséről és történetéről vallott ismereteink gyökeresen megváltoztak - ami a védművek datálását illetően komoly zavart keltett. Az előadás során a Hattušából, ill. Kuşaklıból származó radiokarbon, ill. dendrokronológiai adatok, a védművek szerkezete és a hettita szövegek elemzése alapján teszek új javaslatot a védművek felépítésének időpontjára.

Fontosabb irodalom:
de Martino, Stefano (2003): Annali e Res Gestae antico ittiti. StMed 12. Series Hethaea 2. Pavia.
Mielke, Dirk Paul (2006): İnandıktepe und Sarissa. Ein Beitrag zur Datierung althethitischer Fundkomplexe. In: Mielke – Schoop – Seeher 2006: 251-276.
Mielke, Dirk Paul – Schoop, Ulf-Dietrich – Seeher, Jürgen (szerk.) (2006): Strukturierung und Datierung in der hethitischen Archäologie. Voraussetzungen – Probleme – Neue Ansätze. Internationaler Workshop, Istanbul, 26.-27. November 2004. BYZAS 4. İstanbul.
Müller-Karpe, Andreas (2001): Untersuchungen in Kuşaklı 2000. MDOG 133: 225-250.
Neve, Peter (2001): Die Oberstadt von Hattuša. Die Bauwerke II. Die Bastion des Sphinxtores und die Tempelviertel am Königs- und Löwentor. Berlin – Mainz am Rhein.
Schoop, Ulf-Dietrich – Seeher, Jürgen (2006): Absolute Chronologie in Boğazköy-Hattuša: Das Potential der Radiokarbondaten. In: Mielke – Schoop – Seeher 2006: 53-76.
Seeher, Jürgen (2006): Chronology in Hattusa. New Approaches to an Old Problem. In: Mielke – Schoop – Seeher 2006: 197-213.
Seeher, Jürgen (2006): Hattuša – Tuthalija-Stadt? Argumente für eine Revision der Chronologie der hethitischen Haupstadt. In: Theo P. J. van den Hout (szerk.): The Life and Times of Hattušili III and Tuthaliya IV. Proceedings of a Symposium held in Honour of J. De Roos, 12-13 December 2003, Leiden. PIHANS CIII. İstanbul, 131-146.

ARCE Work in Luxor, September 2008

Egy érdekes videó az American Research Center in Egypt luxori munkájáról - s nem mellékesen egy kiváló kollégánk, Vértes Krisztián szereplésével:

Új folyóirat-kötetek/füzetek

1) Antiguo Oriente 6 (2008)

A fontosabb tanulmányok:

Israel Finkelstein & Lily Singer-Avitz, The Pottery of Edom: A Correction.
John P. Nielsen, Four Ur III Administrative Tablets in the Possession of ProfessorFrancis Carroll, University of Manitoba
Peter James, The Alleged "Anchor Point" of 732 BC for the Destruction of Hazor V
Samuel Jackson, The "Wicked Priest" in Egyptology and Amarna Studies: A Reconsideration
André J. Veldmeijer, The Leatherwork from Deir el-Bachit: Preliminary Report

A folyóirat honlapja
itt található, a korábbi kötetek tartalomjegyzékével (jelen köteté még nem került fel).

2) JNES 68/1 (2009).

A teljes tartalomjegyzék megtekinthető
itt.

Néhány ókori keletes recenzió

Zainab Bahrani, Rituals of War: The Body and Violence in Mesopotamia. New York/Cambridge, 2008. Recenzió a BMCR-n.

Yigal Levin (szerk.), A Time of Change: Judah and Its Neighbours in the Persian and Early Hellenistic Periods. London, 2007. Recenzió az RBL-n.

Stefanie Ulrike Gulde: Der Tod als Herrscher in Ugarit und Israel. Tübingen, 2007. Recenzió az RBL-n.

2009. február 11., szerda

Konferencia-felhívás: Art and Architecture of the Hellenistic East

University of Oxford, School of Archaeology:

Call for papers for the graduate and post grad conference, "From Pella to Gandhara: Hybridisation and Identity in the Art and Architecture of the Hellenistic East", extended until Feb 15th. If you require a further extension for an abstract, please contact the organisers asap. This is an exciting opportunity to bring together research on a wide number of regions in the Hellenistic World, including Macedonia, Thrace, Anatolia, Syria, the Levant, Egypt, Mesopotamia, Iran and farther East.

További információ
itt.

Ösztöndíjak Berlinben

A Linguist List hirdetései között találhatók ezek a történeti nyelvészeti doktori ösztöndíjak és posztdoktori kutatóhelyek a Topoi programban, a berlini Freie Universitäten. A jelentkezés nem tűnik bonyolultnak, a fizetés ellenben kielégítőnek. Berlin pedig igazán jó hely néhány külföldön töltendő kutatóévre. Klasszika-filológusok, nyelvészek, régészek, egyiptológusok, művészettörténészek jelentkezését várják.

2009. február 10., kedd

Megjelent a Revue d'assyriologie 101/1 (2007)

Philippe Quenet: Un sceau-cylindre inédit de Tell Khuera (Syrie du Nord) et sa place ausein de la glyptique géométrique du Bronze ancien en Mésopotamie

Jacob L. Dahl et Laurent F. Hebenstreit: 17 Ur III texts in a private collection in Paris

Pierre Amiet: Elam et trans-Elam. À propos de sceaux-cylindres de la collection du Dr. Serge Rabenou

Andrew R. George: The civilizing of Ea-Enkidu : an unusual tablet of the Babylonian Gilgameš epic

Alice Mouton: Anatomie animale : le festin carné des dieux d'après les textes hittites III. Le traitement des viandes

Abduillah Fadhil et Markus Hilgert: Zur identifikation des lexikalischen Kompendiums 2R 50 + (K 2035a + K 4337)

Pierre Villard: L'(an)durāru à l'époque néo-assyrienne

Michael Jursa: Die Söhne Kudurrus und die Herkunft der neubabylonischen Dynastie

Jean-Louis Huot: Chroniques bibliographiques 9. Les fouilles à Tell Brak

Dominique Charpin: Chroniques bibliographiques 10. Économie, société et institutions paléo-babylonienne : nouvelles sources, nouvelles approches.

További információ (beleértve a recenziók listáját is),
itt.

Ismét SEC felolvasóülés

Ahogy a szervezők ígérték, ismét lesz SEC felolvasóülés jövő kedden. És a tervek szerint az előadás-sorozat rendszeresen, kéthetente jelentkezik majd, aminek mi személy szerint nagyon örülünk. A SEC rövidítés feloldása Collegium Hungaricum Societatis Europaeae Studiosorum Philologiae Classicae, de ezt nem fogom minden alkalommal kiírni, ellenben alkalmazom az újonnan bevezetett SEC címkét minden olyan bejegyzésnél, ami a szervezetre vonatkozik.
A következő alkalom két előadása tehát:

Tororiello Fiorella (egyiptológus hallgató)
Emberáldozat az ókori Egyiptomban?

Földi Zsombor (asszíriológus hallgató)
Ríbatum. Egy papnő archívuma az ókori Szipparból.

Az előadások kezdési időpontja: február 17. 18.00

Helyszín: ELTE BTK Dékáni Kistanácsterem
Múzeum krt. 4/A I. em. 144.

2009. február 8., vasárnap

Világhálós könyvek, folyóiratok

Christian Piller: Untersuchungen zur relativen Chronologie der Nekropole von Marlik. Dissertation, LMU, München, 2007.

G. A. T. Duller: Luminescence Dating. Guidelines on using luminescence dating in archaeology. Swindon, 2008.

I Quaderni del Ramo d'Oro 1 (2008).

2009. február 7., szombat

Néhány új ókori keletes könyv

Hartmut Kühne (Hg.): Umwelt und Subsistenz der assyrischen Stadt Dur-Katlimmu am unteren Habur. Berichte der Ausgrabung Tell Seh Hamad/Dur-Katlimmu (BATSH) 8. Harrassowitz, 2008.

Reallexikon der Assyriologie und Vorderasiatischen Archäologie.. Band 11/Lieferung 7/8. Šaduppûm.B -
Samug. Walter de Gruyter, 2008.

Timothy Harrison (ed.): Cyprus, The Sea Peoples and the Eastern Mediterranean: Regional Perspectives of Continuity and Change. Canadian Institute for Mediterranean Studies, 2008.

Su Kyung Huh: Studien zur Region Lagas: Von der Ubaid- bis zur altbabylonischen Zeit.
AOAT 345. Ugarit-Verlag, 2008.

Richard S. Hess, Gerald A. Klingbeil, Paul J. Ray Jr. (eds.): Critical Issues in Early Israelite History. BBRSup 3. Eisenbrauns, 2008. $44.50

Dirk Wicke: Vorderasiatische Pyxiden der Spätbronzezeit und der Früheisenzeit. AOAT 45. Ugarit-Verlag,
2008.

J. E. Curtis et al. (eds.): New Light on Nimrud: Proceedings of the Nimrud Conference 11th-13th March 2002. Oxbow,
2008.

Georgina Herrmann, Stuart Laidlaw, Helena Coffey: Ivories from Nimrud VI: Ivories from the North West Palace (1845-1992). Oxbow, 2008.

2009. február 5., csütörtök

Egy (leendő?) vallástudományi doktori iskola kálváriája itthon

Tegnap a blogolást egy szerintem tanulságos történettel fejeztem be. Ma álljon itt egy másik. Pesthy Mónika és Simon Róbert írása az Élet és Irodalomban az indítani szándékozott vallástudományi doktori iskolájuk kálváriájáról.

2009. február 4., szerda

Vita egy ókori Iránról szóló könyvről

Akik közelebbről is ismernek, tudják, hogy előszeretettel írok könyvkritikákat; a recenzió műfajai, (területi) változatai mint olyanok is sokszor foglalkoztatnak, és magát a recenziót egy nagyon fontos tudományos eszköznek tekintem (nem véletlen, hogy a BMCR és az RBL is be van ide linkelve). Ezért számomra is igen érdekes az a vita, amely nemrég tört ki egy ókori Iránt taglaló könyv kapcsán, s amely nem általános tanulságok nélkül való. A könyv a következő:

Kaveh Farrokh, Shadows in the Desert. Ancient Persia at War. Oxford, Osprey, 2007. Pp. 320. $29.95; L14.99.

[Az Osprey hadtörténeti könyveket ad ki, eleddig egyetlen kötetüket volt alkalmam részleteiben tanulmányozni, amely a hettita hadseregről szólt. Bár a szerzője neves, a könyv egyáltalán nem volt jó szakmailag.]

A könyvről a BMCR-en jelent meg
kritika. A kritika kemény, de alapos, vagyis meggyőzőnek és jogosnak tűnik. Szerzője a kiváló Livius portál szerkesztője. A kritikusnak az volt a fő problémája, hogy a szerző - a tekintélyes mennyiségű és elég mókás tárgyi tévedés mellett - egyáltalán nem rendelkezik naprakész ismeretekkel az Akhaimenida-kort illetően, keveri a hipotéziseket a tényekkel és erősen propagandisztikus (a propaganda törésvonalai az ókori Irán közegében általában a 1979-es forradalom előtti diktatúra és ideológiája - azóta főképp disszidált - hívei és a jelen Irán hívei között húzódnak, Farrokh az előző csoport tagja). Mindezt bőséges példatárral és kurrens, nyugati szakirodalommal támasztotta alá (a "szak" szónak még jelentősége lesz).

A BMCR-en lehetőség van arra, hogy a kritika is kritikát kapjon, ha valaki úgy gondolja. Ez történt jelen esetben is, amikor is egy hét (!) főből álló szerzőcsoport
válaszolt. A dolog érdekessége, hogy ebből hat fő grúz (köztük egy volt miniszter, bár nem tudom, ilyet miért kell megadni affiliációnak) és egy magyar (!).

Tudnivaló, hogy Grúziában - történelmükből kifolyólag - élénk iranisztikai kutatások folynak, ezért az ilyesmi nem meglepő. Ugyanakkor az is tudnivaló - ezt grúziai tapasztalataim, ottani kollégáim messzemenőkig megerősítették - hogy Grúziában nem divat recenziókat írni és a kritikus recenziók pedig kvázi sértésnek minősülnek (ez valószínűleg a szovjet kor öröksége, amely alól e szempontból még hazánk sem nagyon vonta ki magát). A magyar résztvevőről (Bártfai Imre) megvallom őszintén, semmit nem tudok. A megadott affiliáció ("University of Budapest") nem létezik, vélelmezem, hogy az ELTE-re gondolt, de ilyen nevű ókortudós vagy iranista ott sincs, máshol sincs. Egyetlen Bártfai Imrét sikerült találnom, aki az ELTE-n filozófiából doktorandusz, és vélelmezhetően azonos azzal, aki az SZTE-n 19. századi történetfilozófiát és vallástudományt oktat(ott). Hogy azonos-e a recenzió munkatársával, nem tudom.

Ami a kritikára adott kritikájuk érdemi részét illeti: a kritikát szakirodalom beidézésével próbálják semlegesíteni, amivel csak az a baj, hogy
1) általában nem naprakész (ennek persze lehet technikai oka, ismerve a grúziai könyvtárak helyzetét, már ha lehet egyáltalán "helyzet"-ről beszélni);
2) sok esetben nem iranisztikai szakirodalom, hanem politológiai, jogtörténeti irodalom, megspékelve (napi)lapokkal és internetes hivatkozásokkal, adott esetben obskúrus nyelvű (konkrétan lengyel) hivatkozással;
3) s ilyen munkákra "alapozva" utasítják el az Akhaimenida-kor vezető kutatóinak - H. Sancisi-Weerdenburg, A. Kuhrt, P. Briant - az eredeti kritikában is referált megállapításait.
Az hab a tortán, hogy a kritika nagy részére nem adnak választ, továbbá politikai propagandától e kritika sem mentes (meglehetősen rendszer-ellenesek) - csak tudnám mi köze van tudományos kérdéseknek az aktuálpolitikához - és effektíve hülyeségektől sem mentesek (különösen az Atossa királyné nevére vonatkozó érvelésük).

Konklúzió? Azt az olvasókra bízom. De annyit mégiscsak hozzá kell tenni, hogy bármily jó szándékkal is ír az ember bármit, a naprakészség és a lehetőség szerint minél teljesebb szakirodalom ismerete nélkül könnyen kellemetlen helyzetbe kerülhet. Sajnos a technikai adottságok keletre haladva folyamatosan romlanak, ez tény. S az is megfigyelhető, hogy az egykori keleti blokk országainak kutatói - ez alól azonban Magyarország már hálistennek kivétel - előszeretettel referálnak az egykori keleti blokkban megszületett, csak ott ismert és csak ott elismert, obskúrus nyelveken írt munkákra, amiről tényleg jó lenne leszokniuk, ha be akarnak kapcsolódni a tudományos vérkeringésbe.

Kuttamuwa sztéléjéről, sokadjára

A Zincirliben fellelt, sok vitát kiváltó Kuttamuwa-sztélé kapcsán (korábbi infókhoz kattintsanak a Zincirli címkére) megszólalt most H. Craig Melchert (UCLA) is, aki az anatóliai nyelvek (hettita, luvi és rokonaik) legnagyobb szaktekintélye, s honlapján egy kis megjegyzést tett közzé. Ennek első felében néhány új megfigyelést tesz, második felében pedig felhívja arra a figyelmet, amire korábban már én is utaltam itt a blogon, hogy a test és lélek szétválasztása errefelé korántsem újkeletű, hiszen már a hettiták is így tettek.

PS. Melchert arról is nevezetes, hogy legtöbb tanulmánya bescannelt formában letölthető a honlapjáról és a legtöbb sajtó alatt levő cikke is, érdemes tehát alaposan böngészni.

2009. február 3., kedd

Világhálós recenziók (biblikus és újasszír)

A Review of Biblical Literature-on a következő kötetek kritikái jelentek meg:

Diane Banks: Writing the History of Israel (Susanne Scholz)
Philip R. Davies: The Origins of Biblical Israel (K. L. Noll, ill. Thomas L. Thompson)
Gershon Galil: The Lower Stratum Families in the Neo-Assyrian Period (Michael S. Moore)
Victor H. Matthews: Studying the Ancient Israelites: A Guide to Sources and Methods (Trent Butler)

Calvert, Schliemann elfeledett kollégája

Nemrégiben egy igen érdekes könyv jelent meg, mely Frank Calvert életrajzát tartalmazza. Calvert volt az, aki Tróját Hisarlıkkal azonosította, amikor a tudományos világ (és Heinrich Schliemann is) még egészen máshol kereste a híres települést (nevezetesen Pınarbaşınál). Ő irányította rá Schliemann figyelmét is. Calvert célja ezzel elsősorban az volt, hogy tőkét szerezzen a trójai ásatásaihoz - ám végül Schliemann volt az, aki a várost feltárta. A könyv elsősorban Calvert és Schliemann kapcsolatának érdekfeszítő története:

Marcelle Robinson: Schliemann's Silent Partner, Frank Calvert (1828-1908). Pioneer, Scholar and Survivor. Philadelphia, Xlibris, 2006. Pp. 700; maps 3. $24.64 (pb).

A könyvről kritika a BMCR-en
olvasható.