Mókás napokat lehet most átélni Törökországban régészeti szemszögből. Itt az újabb hír a hattusai szfinx mellett: a török miniszterelnök - aki nemrégiben egy karsi szobor lebontására való buzdítással tette nyilvánvalóvá, hogy nem érti, hol húzódik a politika határa - meglátogatta az Isztambul európai és ázsiai oldalát a tenger alatt vasúttal összekötni kívánó Marmaray-terv építkezéseit. Az építkezésnek már régen be kellett volna fejeződnie, csakhogy a nyomvonalat - a régészek figyelmeztetései ellenére - úgy húzták meg, hogy belefutottak Bizánc fő kikötőjébe (tele hajóroncsokkal) és egy teljes neolit faluba, így ezeket elébb fel kellett tárni (volt szerencsém a helyszínen járni, tényleg csodálatos, amit találtak). A miniszterelnök most kifejezte ellenérzését, hogy a régészet fontosabb, mint a zemberek: először a "régészeti izéket", majd a "köcsög"-öket hibáztatta. Itt egy angol nyelvű összefoglaló, törökül tudók pedig itt élvezhetik az aranyköpést.
6 megjegyzés:
Látod, nem magyar specialitás, hogy az intelligencia nem tartozik a politikusi erények közé :)
Csak nem választások lesznek mostanában?/irónia
Nyert. Júniusban általános parlamenti választások lesznek, ennek tudhatóak be a keménykedések (szfinx és Marmaray). Ám ezzel a politikával aligha nyer szavazatokat a nyugati parti értelmiség körében – igaz, nem is ők választották meg.
Amit ijesztőnek tartok, hogy legújabban a blogspotot tiltották le szerintem mondvacsinált okkal, de a Google Groups és a WordPress már régebb óta nem elérhető tudomásom szerint, nem is beszélve Richard Dawkins oldaláról. Utóbbi hármat Adnan Oktar "áldásos" működése miatt, aki muszlim kreacionista.
Azért érdemes egy apró distinkciót tenni: nem Törökország tilt be honlapokat. Van egy idióta gumiparagrafus, ami alapján boldog-boldogtalan követelheti adott weboldalak bezárását és ha talál ehhez megfelelő, általában keleti, konzervatív bíróságot (mint a Blogspot esetében), akkor megy is a dolog (ez persze sikeresen gátolja a törökök EU csatlakozását is).
Ám ez afféle hullámvasútként működik, mert a döntések természetesen megtámadhatóak, meg is támadják, aztán a weblapokat újra engedélyezik, így a WordPress meg a GoogleGroups most működik, a Dawkinsé nem (én jelenleg kint élek, szóval leellenőríztem).
A paragrafust azonban nem csak vallási fanatikusok használják ki, hanem pusztán profitközpontú cégek is, mint a Digitürk a blogspot esetében (ld. erről a "Technikai" bejegyzésem), szóval az ok ott nem mondvacsinált, hanem kőkemény gazdasági.
Mondvacsináltnak azért neveztem az okot, mert ha jól értettem, a blogspotot azért tiltatták le, mert a Digitürk licensze alatt álló műsorokat tettek fel felhasználók... csakhogy ennyi erővel az összes blogszolgáltatót le lehetne tiltani, nem beszélve a fájlmegosztás egyéb módjairól (fájlcserélő programok, tárhelyek).
Nem vagyok otthon Törökország történelmében, így érdekelne, hogy mennyire is szekularizált valójában, ha ilyeneket el lehet érni, mint Dawkins oldalának letiltása.
Megjegyzés küldése